Angielski w bibliotece

Narodowe czytanie 2017 - "Wesele" w Bibliotece

zdjecia
Wesele w Mrozach
Już po raz piąty Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mrozach wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. W tym roku w internetowym głosowaniu spośród czterech propozycji wybrano jako lekturę „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcję zapoczątkował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski w celu propagowania rodzimej literatury. Do tej pory odczytano publicznie oraz w środkach masowego przekazu obszerne fragmenty ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieł Aleksandra Fredry, ,,Trylogii” Henryka Sienkiewicza, ,,Lalki” Bolesława Prusa oraz w zeszłym roku ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Rokrocznie akcja objęta jest honorowym patronatem prezydenta RP, a od 2015 roku pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.
Choć ogólnopolska akcja Narodowego Czytania została zaplanowana na 2 września, mrozowianie spotkali się już dzień wcześniej. Zgromadzonych w sali konferencyjnej gości powitała dyrektor GBP Zofia Jagodzińska, która krótko przedstawiła informacje o czytanym dramacie, po czym zaprosiła do wysłuchania ,,Wesela”. Podczas czytania wybranych fragmentów uczestnicy mogli usłyszeć głosy m.in. przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Rudki, który wcielił się w Księdza, sekretarz gminy Magdaleny Sulich (Panna Młoda), nauczycielki języka polskiego w ZS w Mrozach Jagny Sekular (Radczyni, Stańczyk), bibliotekarki w filii w Jeruzalu Anny Szeląg (Jasiek) oraz mieszkańców gminy: Andrzeja Frącza (Gospodarz, Pan Młody), Jadwigi Sabak (Rachel), Andrzeja Wojciechowskiego (Poeta, Dziennikarz), Ewy Czerniakowskiej (Czepiec) i Henryki Rechnio (Chochoł). Po ostatniej kwestii dramatu rozległy się gromkie brawa dla czytających, następnie rozpoczął się występ członków Koła Emerytów. Przygotowane przez nich pieśni były doskonale znane uczestnikom, więc salę szybko wypełnił wspólny śpiew m.in. ,,Starego wina”. Weselna atmosfera była możliwa również dzięki pracownikom biblioteki, którzy przygotowali poczęstunek składający się z ciast, winogron, wina, soków oraz smalczyku i kiszonych ogórków. Na weselu w Mrozach bawiono się jeszcze przez dłuższy czas, a imprezę zakończono wspólnym zdjęciem.
Anna Szeląg