wymiana książek 2019

Odjazdowy Bibliotekarz

Izba

Przedszkolaki i uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Grodziska zwiedzają Izbę Regionalną

Klub małego czytelnika z wolontariuszkami

W dniu dzisiejszym Klubu Małego Czytelnika uczestniczył w zajęciach przygotowanych przez wolontariuszki z Francji i Wenezueli pt "Ebusiowe czytanie bajeczek". z Fundacja EBU

Wolontariuszki EBU

W dniu dzisiejszym odwiedziły naszą bibliotekę wolontariuszki z Fundacja EBU Leonie i Marie z Francji oraz Rosenny z Wenezueli. W spotkaniach uczestniczyły przedszkolaki i klasy I-III ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku, Klub Małego Czytelnika i klasa II ze Szkoły Podstawowej w Mrozach.

Zbigniew Masternak w Filii w Jeruzalu

8 maja w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w bibliotece w Jeruzalu odbyło się spotkanie z pisarzem, autorem scenariuszy filmowych oraz piłkarzem Zbigniewem Masternakiem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej oraz trzeciej gimnazjum ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jeruzalu.
Nasz gość opowiedział o trudnych początkach kariery pisarskiej, spełnionych marzeniach piłkarskich oraz planach przeniesienia na ekran wydanej w 2014 roku książki "Nędzole". Zadania tego podjął się Krzysztof Zanussi, a prace trwają już od kilku lat. Czekając na premierę, zachęcamy do przeczytania tej powieści o polskiej emigracji zarobkowej.
Nie zabrakło także fragmentów filmu "Księstwo" w reżyserii Andrzeja Barańskiego powstałego na podstawie powieści Masternaka - "Księstwo.
więcej zdjęć na blogu Filii w Jeruzalu

Dzieci Zamojszczyzny: historie prawdziwe

W dniach 4 - 14 maja 2019 r. w Bibliotece jest prezentowana wystawa pt. „Dzieci Zamojszczyzny: historie prawdziwe” (polsko-angielska) autorstwa dr Beaty Kozaczyńskiej z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Wystawa udostępniona została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Lokalnym organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej BIAŁKI.
Na wystawie ukazane są wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, a stamtąd do: Generalnego Gubernatorstwa (w sześciu „transportach śmierci”), do KL Auschwitz II-Birkenau i KL Lublin (Majdanek), do powiatu puławskiego oraz do III Rzeszy.
Na wystawie głos mają „Świadkowie” historii, będący wówczas dziećmi. Ich losy prezentowane są przez pryzmat gehenny wysiedleń i indywidualnych jednostkowych przeżyć z wojennego dzieciństwa. Wśród nich są osoby posiadające status „Dzieci Zamojszczyzny”, wywiezione zimą na przełomie 1942 i 1943 r., w czasie silnych mrozów w bydlęcych, towarowych wagonach z obozu przejściowego w Zamościu – w nieznane. Były to dzieci „bezwartościowe rasowo”, zrabowane rodzicom podczas selekcji rasowej w obozie. To właśnie na te dzieci czekano w całym okupowanym kraju, dyżurowano na stacjach kolejowych z nadzieją na ich ratowanie. Stacją docelową jednego z sześciu „transportów śmierci” były Siedlce. Dzięki natychmiastowej pomocy i determinacji mieszkańców Siedlec udało się uratować większość dzieci z transportu (było ich około 550, w wieku do 14 roku życia). Starsze dzieci i młodzież wywożono na zagładę do obozów koncentracyjnych lub na przymusowe roboty do Rzeszy.
W rezultacie wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny (27/28 XI 1942 – 15 VIII 1943 r.) Niemcy popełnili szereg zbrodni na cywilnej, rolniczej ludności, w tym dzieciach. W strefie wysiedleń znalazło się wówczas ok. 110 000 Polaków, w tym ok. 30 000 dzieci (ok. 10 000 dzieci straciło życie bądź zaginęło).
Organizator lokalny: Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej BIAŁKI
Partnerzy wystawy: Fundacja LOTTO; Gmina Zamość; Starostwo Powiatowe w Zamościu;
Miasto i Gmina Łosice.

Czytanie szkołą mistrzów - lapbook

Bierzemy udział w akcji
W ramach akcji „Czytanie szkołą mistrzów” organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI odbyły się pierwsze zjaęcia na podstawie książki wyróżnionej w
Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego Grzegorza Kasdepke "Kacperiada".
Uczestnicy wykonali lapbooki na podstawie lektury. Udział w projekcie wzięło 21 uczniów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu Galeria Książki

Mała książka - wielki człowiek - projekt dla przedszkolaków

Mała książka - wielki człowiek - projekt dla przedszkolakówJuż we wrześniu startuje projekt „Mała książka – wielki człowiek” w ponad
5200 bibliotekach w Polsce
Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo
w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują,
że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy
niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z
czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają
sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Czytanie szkołą mistrzów

Czytanie szkołą mistrzówBierzemy udział w akcji „Czytanie szkołą mistrzów” organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu w ramach projektu 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

W ramach akcji przez kolejne trzy miesiące odbywać się będą w naszej bibliotece twórcze i fascynujące zajęcia oparte na książkach wyróżnionych w Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Pierwsze zajęcia będą poświęcone książce "Kacperiada" Grzegorza Kasdepke.

Warsztaty dla dorosłych - maj